Bilder från barackbyn!  | Här en sida med mer bilder från fest, vissångerska och anläggsarbetare! | Två bilder till på den tidens truckar! | Anläggarhustruns vardag! | Några Gulseleminnen!

Anläggartiden -som jag minns den!

Här har jag dotter Birgitta Johansson skrivit ned lite av vad mor sa när vi pratade om den tiden.

Min mor berättade för mig att det aldrig kändes jobbigt att flytta eller att komma till nya anläggen.
Sammanhållningen anläggare mellan var stor och även hjälpsamheten. Utrymmet var i bästa fall 2 rum och kök men det fungerade och vi hade modernt med alla bekvämligheter som fanns då och där fanns en separat tvättstuga för anläggarna.

Hon sa att vi barn hjälpte till med packning av vårt bohag vid flytt.
På den tiden var det inga flyttbussar utan vanliga lastbilar utan skåp och det gällde att packa väl för att skydda möbler och porslin.

Mamma berättar också att de hade mycket roligt och hade många vänner som de umgicks med och några från varje plats har de haft kontakt med resten av livet, många av dem är borta nu sedan länge.
Pappa arbetade på truckverkstan som montör som det heter idag, han var dessutom en rolig historieberättare och lite av en sk spelevink.

Mamma säger att hon var nöjd bara hon fick var med pappa och oss barn.
Mitt yngsta syskon föddes när vi bodde i Gulsele och var bara några månader när vi flyttade därifrån.

Mvh
Birgitta

Min mor berättar om tiden som anläggarhustru den 18 feb. 2010


Gulsele hemsida. Finns inte sidomenyer? Gå till startsidan HÄR!